Projekt Edukacyjny "Zerówka - równy start dla wszystkich"

Projekt „Zerówka – równy start dla WSZYSTKICH!”

Beneficjent - Gmina Miastków Kościelny

współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego

w ramach Osi priorytetowej X  „Edukacja dla rozwoju regionu”

Działania 10.1 „Kształcenie i rozwój dzieci i młodzieży”

Poddziałania 10.1.4 „Edukacja przedszkolna”

Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego

na lata 2014-2020

Całkowita wartość projektu wynosi: 192.768,88 zł, w tym:

wkład Unii Europejskiej: 154.215,10 zł

wkład własny: 38.553,78 zł

Okres realizacji projektu: 01.02.2022 r. - 31.03.2023 r.

Głównym celem Projektu jest stworzenie oferty edukacji wyrównującej deficyty rozwojowe 6-latków poprzez dostosowanie do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami zerówki w Miastkowie Kościelnym i Zgórzu, objęcie wsparciem 3 dzieci z niepełnosprawnościami oraz uruchomienie ponadprogramowej oferty kształcenia specjalistycznego dla 58 dzieci i dokształcenie 2 nauczycieli.

Projekt realizowany jest przez Publiczną Szkołę Podstawową w Miastkowie Kościelnym i Publiczną Szkołę Podstawową w Zgórzu.

Zadania w ramach projektu to:

1. Dostosowanie istniejących miejsc wychowania przedszkolnego do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami – zakup wyposażenia i wsparcie nauczyciela wspomagającego,
  2. Specjalistyczne wsparcie dla dzieci z niepełnosprawnościami,
  3. Indywidualne zajęcia dla dzieci z opiniami o wczesnym wspomaganiu rozwoju,
  4. Dodatkowe zajęcia wyrównujące szanse edukacyjne dzieci w zakresie stwierdzonych deficytów – zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne,
  5. Dodatkowe zajęcia wyrównujące szanse edukacyjne dzieci w zakresie stwierdzonych deficytów – terapia pedagogiczna dyskalkulii, rozwój kompetencji psychoruchowych oraz zajęcia korekcyjno-kompensacyjne,
  6. Doskonalenie umiejętności, kompetencji nauczycieli do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym, w tym w szczególności z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

W związku z dostosowaniem istniejących miejsc wychowania przedszkolnego do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami zaplanowano:

• stworzenie sali doświadczania świata w Miastkowie Kościelnym – powstanie miejsce wyposażone w specjalistyczny sprzęt do stymulacji systemów zmysłowych , rehabilitacji i pracy z emocjami dzieci w atrakcyjny dla dzieci sposób.
  • zakupy pomocy dydaktycznych dopasowanych do niepełnosprawnych dzieci.

W ramach Projektu planuje się:

1.  realizację 126 godzin zajęć indywidualnych dla 3 dzieci z niepełnosprawnościami:
  • zajęcia korekcyjno-kompensacyjne – 42 godz.
  • zajęcia logopedyczne – 42 godz.
  • zajęcia dotyczące kompetencji emocjonalno-społecznych – 42 godz.
  1. realizację 32 godzin indywidualnych zajęć korekcyjno-kompensacyjnych dla 2 dzieci z

opinią o WWR,

1.  realizację 232 godz. dodatkowych wyrównujących szanse edukacyjne dla 58 dzieci w zakresie stwierdzonych deficytów, będą to:
  • arteterapia „Podróże pędzlem” – 50 godz.
  • zajęcia muzyczno-rytmiczne „Tańczące nutki” – 50 godz.
  • terapia pedagogiczna – dyskalkulia „Matematyka dla smyka” – 50 godz.
  • zajęcia ruchowe „Sprawny przedszkolak” – 50 godz.
  • zajęcia korekcyjno-kompensacyjne – 32 godz.

Dla wysokiego poziomu edukacji w ramach Projektu zaplanowano 3 szkolenia doskonalące dla 2 nauczycieli:

• „Kto tak pięknie gra? To dzieci, Pani i ja” – 10 godz.
  • „Rozbudzanie wyobraźni i kreatywności przez sztukę” – 15 godz.
  • „Wielokierunkowa percepcja muzyki w przedszkolu i szkole” – 10 godz.