Publiczna Szkoła Podstawowa im. Leona Wyczółkowskiego w Miastkowie Kościelnym

Uczniowie klas V i VI zwiedzają Malbork, Gdańsk oraz Gdynię w ramach projektu ,,Poznaj Polskę" 06-08.11.2023r.

Zwiedziliśmy Malbork i Trójmiasto

W ramach realizacji projektu „Poznaj Polskę” 6, 7 i 8 listopada 2023r. odbyła się wycieczka do Malborka i Trójmiasta, w której wzięli udział uczniowie klas piątych i szóstych. Pierwszą atrakcją na wycieczkowym szlaku było zwiedzanie największej gotyckiej twierdzy w Europie, która w przeszłości pełniła rolę stolicy Państwa Krzyżackiego - przewodnik zapewniał, że zamku w Malborku nikt nigdy z zewnątrz nie zdobył. Uczniowie uważnie słuchali ciekawostek związanych z warownią, zapamiętali, ile ważyła mokra i sucha czerwona cegła służąca jako podstawowy budulec w dawnych czasach, dowiedzieli się, czym wyróżniali się mistrzowie Zakonu Krzyżackiego, czego dokonali podczas swojego panowania. Po zwiedzeniu Malborka wycieczkowicze udali się w stronę Gdańska, gdzie czekały na nich atrakcje w postaci smacznej obiadokolacji, wyjścia nad morze i rekreacji w hali sportowej.

Drugi dzień wycieczki przeznaczony został na zwiedzanie Gdańska i Gdyni. Od rana sprzyjała pogoda, a błękitne niebo i słońce towarzyszyły nam do późnego popołudnia. Zwiedzanie Kościoła Mariackiego, oglądanie dźwigu portowego, czyli charakterystycznego Żurawia, przepięknych kamieniczek oraz bram miejskich dostarczyło wszystkim niezwykłych wrażeń. Spacer Długim Targiem, selfie z Neptunem, podziwianie wyrobów z bursztynu, zakup pamiątek - to kolejne atrakcje tego popołudnia. Miasto z ponadtysiącletnią historią odsłaniało swoje tajemnice dzięki p. Maćkowi, jednemu z najlepszych przewodników w Polsce, który potrafił zainteresować przeszłością oraz pokazać współczesne oblicze Trójmiasta. Profesjonalnie przeprowadzone zajęcia w terenie niewątpliwie przyczyniły się do wzbogacenia wiedzy piąto- i szóstoklasistów. W czasach, gdy wirtualna rzeczywistość coraz mocniej wkracza do naszej codzienności, obcowanie na żywo z architekturą, dziełami sztuki, staje się niebywałą atrakcją i przyczynia się do lepszego rozumienia przeszłości ściśle związanej z czasami współczesnymi. Prawdopodobne jest, że od tej pory Gdańsk czy Gdynia nie będą kojarzyły się tylko z plażowaniem i letnim wypoczynkiem, ale także z interesującą przeszłością miast i mieszkańców Wybrzeża. Późnym popołudniem uczestnicy wycieczki mieli możliwość poznania historii Daru Pomorza. Niemałe zainteresowanie wzbudziła wystawa prezentująca budowę fregaty, wyposażenie statku, np. mesy kapitańskiej czy załogowej, a dostępne na wyciągnięcie ręki urządzenia pokładowe i maszyneria znajdująca się pod pokładem, wywołały wiele pozytywnych emocji.

Trzeci dzień wycieczki koncentrował się na poznaniu roli Westerplatte w historii Polski. Uczniowie zdobyli cenne informacje o militarnym znaczeniu tego miejsca - symbolu oporu i nierównej walki z najeźdźcą, a dzięki wystawie plenerowej dowiedzieli się o walorach wypoczynkowych i rekreacyjnych półwyspu. Pobyt w tym szczególnym miejscu przyczynił się także do poznania faktów z najnowszej historii Westerplatte - wizyty Jana Pawła II w 1987r. Wycieczkowicze analizowali ponadczasowe i niezwykle wymowne przesłanie papieża skierowane do ludzi młodych, uwiecznione na granitowej płycie u stóp kopca, na którym stoi Pomnik Obrońców Wybrzeża.

Bogatsi o nowe doświadczenia uczniowie mogli snuć kolejne plany wyjazdów na turystyczne szlaki, aby lepiej poznawać swój kraj, tradycje, zabytki, kulturę i historię różnych regionów, bo niewątpliwie zajęcia w terenie są bardziej atrakcyjne niż te zorganizowane w salach lekcyjnych.

Autor: Pani Ewa Dziewit