Pokaz Historyczny - Powstanie Styczniowe 14.06.2023r.

14 czerwca  2023r. w naszej szkole odbył się Pokaz Historyczny- ,,Powstanie Styczniowe” .

To niecodzienne spotkanie z historią prowadzone było przez dwóch panów ubranych w stroje z minionych wieków.

Zgromadzeni na sali gimnastycznej uczniowie kl. IV – VIII wprowadzeni zostali w tematykę polskich powstań narodowych, a więc w okres historyczny od XVIII w. aż po XX w. czyli do odzyskania niepodległości przez Polskę.

W czasie barwnej opowieści historycznej panowie prezentowali broń charakterystyczną dla poszczególnych zrywów narodowowyzwoleńczych oraz stroje noszone przez kosynierów uczestniczących w powstaniu kościuszkowskim. Uczniowie mogli  nie tylko obejrzeć różne rodzaje broni z odległych czasów, ale również dotknąć i zaczerpnąć informacji o jej wykorzystaniu na polu walki.

Zainteresowanie tego typu rekwizytami było duże i to zarówno wśród chłopców, jak i dziewcząt. Ponadto w ten sposób przedstawione zagadnienia historyczne były nie tylko ciekawą formą zajęć lekcyjnych, ale także okazją do utrwalenia wiadomości.

Podkreślić należy również, że niezwykle ważne jest oprócz poszerzania wiedzy o losach Ojczyzny wśród młodych ludzi, promowanie postaw patriotycznych i rozbudzanie dumy narodowej, by nowe pokolenia Polaków umiały docenić dokonania przodków i zadbać o rozwój swojego kraju w przyszłości.