Niezwykłe Święto Szkoły 17.04.2023r.

17 kwietnia 2023 r. zapisze się w historii naszej szkoły jako jeden z niepowtarzalnych dni za sprawą doniosłej uroczystości – poświęcenia postumentu oraz odsłonięcia muralu Leona Wyczółkowskiego. Wydarzenia te były zwieńczeniem inwestycji „Termomodernizacja Publicznej Szkoły Podstawowej im. Leona Wyczółkowskiego w Miastkowie Kościelnym” przygotowanej i przeprowadzonej przez władze samorządowe.

Uroczystość rozpoczęła się na placu szkolnym od wprowadzenia sztandaru, odśpiewania hymnu państwowego z towarzyszeniem orkiestry dętej oraz poświęcenia i odsłonięcia postumentu Leona Wyczółkowskiego. Przecięcia wstęgi dokonali zaproszeni goście, przedstawiciele władz lokalnych oraz reprezentanci społeczności szkolnej. Odsłonięcie muralu to kolejny ważny element uroczystości. Impresjonistyczny wizerunek mistrza Leona zdobi fasadę szkoły od późnej jesieni, zachwycając nie tylko mieszkańców Miastkowa Kościelnego, ale także zdobywając uznanie w szerszym środowisku – mural zajął pierwsze miejsce w plebiscycie Top Regionu 2022 w kategorii Inwestycja roku. Wspólne zdjęcia zgromadzonych na tle muralu, upamiętniające historyczne chwile, zakończyły pierwszą część Święta Szkoły.

Następnie p. Daniel Król dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Leona Wyczółkowskiego w Miastkowie Kościelnym w sali gimnastycznej powitał dostojnych gości: senatora Rzeczypospolitej Polskiej p. Marię Koc, posłów na Sejm p. Iwonę Kurowską oraz p. Grzegorza Woźniaka, p. Dariusza Stopę reprezentującego p. Janinę Ewę Orzełowską - członka Zarządu Województwa Mazowieckiego, p. Adama Skupa - Dyrektora Delegatury w Siedlcach Kuratorium Oświaty w Warszawie, p. Mirosława Walickiego starostę powiatu garwolińskiego, p. Grzegorza Mikulskiego, p. Grzegorza Rękawka, księży pracujących w parafii NNMP w Miastkowie Kościelnym, współorganizatorów uroczystości – wójta gminy Miastków Kościelny p. Jerzego Jaronia, zastępcę wójta p. Sławomira Rusaka, przewodniczącego rady gminy Miastków Kościelny p. Marcina Zająca wraz radnymi, dyrektorów placówek oświatowych gminy Miastków Kościelny, kierowników miejscowych zakładów pracy, emerytowanych oraz czynnych pracowników szkoły, rodziców i uczniów.

W programie artystycznym zostały zaprezentowane różnorodne talenty i umiejętności uczniów: śpiew, taniec, gra na instrumentach, osiągnięcia sportowe, zdolności dziennikarskie, artystyczne, a nawet kulinarne. Pokaz talentów wzbudził wiele emocji i wywołał entuzjastyczne reakcje publiczności. Gromkie brawa rozbrzmiewały po występach Młodzieżowej Orkiestry Dętej, szkolnego chóru, grup tanecznych i karateków. Ze wzruszeniem widzowie oklaskiwali najmłodszego solistę prezentującego utwory muzyki poważnej na keyboardzie. Uczniowie z przyjemnością obdarowali gości własnoręcznie przygotowanymi smakołykami, a także egzemplarzami wybranych numerów szkolnej gazety „Prymus”. Znaczenie Święta Szkoły zostało podkreślone poprzez żywą obecność patrona Leona Wyczółkowskiego, który na scenie udzielił wywiadu dziennikarce „Prymusa”. W role dziennikarki oraz patrona wcielili się uczniowie najstarszych klas, którzy zadbali o profesjonalną prezentację artysty.

Szczególnie wzruszającym momentem uroczystości było przekazanie obrazu p. Barbary Rękawek „Miastkowskie wierzby – Wilga” jako daru dla społeczności szkolnej. Malarka pochodzi z Miastkowa Kościelnego i w swoich pracach uwiecznia lokalne krajobrazy. W imieniu artystki przekazania obrazu dokonał p. Grzegorz Rękawek, który podkreślił przywiązanie autorki dzieła do miastkowskiej ziemi.

Wójt Gminy Miastków Kościelny p. Jerzy Jaroń jako współorganizator uroczystości złożył podziękowania parlamentarzystom i przedstawicielom władz wojewódzkich za finansowe wsparcie przeprowadzonej termomodernizacji budynku szkoły. Dyrektor p. Daniel Król podziękował władzom samorządowym za przygotowanie i przeprowadzenie inwestycji, a wszystkim gościom za obecność i słowa uznania skierowane wobec społeczności szkolnej.

Niepowtarzalny Dzień Patrona z pewnością zapisze się na trwałe w historii naszej szkoły, a Leon Wyczółkowski pozostanie dla uczniów i nauczycieli niewyczerpaną inspiracją w rozwijaniu różnorodnych talentów i umiejętności.