Mural patrona szkoły Leona Wyczółkowskiego

Od początku roku szkolnego 2022/2023 uczymy się w odnowionym budynku naszej szkoły. Zmiany widać przede wszystkim na zewnątrz – wzrok przyciąga nowa jasna elewacja utrzymana w odcieniach zgaszonej bieli, przełamana szarościami, z elementami dynamicznego błękitu, nasyconej żółci, czerwieni i zieleni. Całość sprawia wrażenie spokoju i świeżości. Nowe oblicze szkoła zyskała dzięki inwestycji realizowanej przez samorząd gminy Miastków Kościelny. Nowoczesna elewacja to jeden z elementów termomodernizacji budynku szkoły, wewnątrz została wymieniona instalacja cieplna oraz energetyczna, a na dachu zainstalowano ogniwa fotowoltaiczne. Zwieńczeniem prac związanych z modernizacją budynku było wykonanie efektownego muralu przedstawiającego patrona naszej szkoły Leona Wyczółkowskiego. Malowidło zostało zaprojektowane oraz wykonane przez Grzegorza i Barbarę Mikulskich, a od połowy listopada stanowi niebywałą atrakcję nie tylko dla środowiska lokalnego. Z ciemnego tła północno-wschodniej ściany wyłania się impresjonistyczny portret dojrzałego artysty przedstawionego w kapeluszu, spoglądającego na przechodniów zza delikatnych okularów. W opinii wielu mieszkańców Miastkowa Kościelnego portret malarza najlepiej prezentuje się wieczorem, w poświacie ulicznych latarni. Z całą pewnością jesteśmy nieobiektywni, ale to najładniejszy mural w powiecie garwolińskim, a może nawet na Mazowszu. Nie bez powodu uzyskał nominację w plebiscycie Top Regionu 2022 w kategorii inwestycja roku.