Publiczna Szkoła Podstawowa im. Leona Wyczółkowskiego w Miastkowie Kościelnym

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

2 kwietnia przypada rocznica urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Tego dnia obchodzimy również Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, kiedy bardziej niż zwykle wspieramy czytanie najmłodszym i celebrowanie zwyczaju wspólnej lektury.

Dzielna Calineczka, urocze Brzydkie kaczątko, smutna Dziewczynka z zapałkami i mrożąca krew w żyłach Królowa śniegu to najbardziej znane postaci bajkowe, jakie stworzył Hans Christian Andersen. Lecz nie jedyne, jakie zasilają szeregi baśniowych bohaterów wymyślonych przez pisarzy dla dzieci. Wystarczy pomyśleć chociażby o innych klasycznych utworach dla dzieci, Baśniach braci Grimm - opowieściach napisanych przez dwóch rodzonych braci i niemieckich pisarzy, Wilhelma Karla Grimma i Jacoba Ludwiga Karla Grimma, którzy większość swoich dzieł publikowali wspólnie.

Aby rozpowszechniać literaturę dla najmłodszych czytelników, w 1967 roku ustanowiono Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Co roku gospodarzem święta jest inne państwo. Polska była nim w 1979 roku.

W wielu krajach święto ma swoje własne coroczne tradycje. I tak na przykład w Czechach, które były organizatorem święta w 2007 roku, narodziła się akcja nazwana "Nocą z Andersenem". W pewnej bibliotece bibliotekarka czytała wieczorami najmłodszym. Pomysł tak się spodobał, że przyjął się również w innych czeskich bibliotekach. Obecnie dzieci w Czechach spędzają noc z 2 na 3 kwietnia w bibliotekach czytając i słuchając bajki.

W Polsce od 2001 roku do czytania dzieciom namawiają rodziców organizatorzy akcji społecznej "Cała Polska czyta dzieciom". Jej celem jest uświadomienie wszystkim, jak ważne jest poznawanie przez dzieci świata książek.

źróło  https://lubimyczytac.pl/