Publiczna Szkoła Podstawowa im. Leona Wyczółkowskiego w Miastkowie Kościelnym

"Ortograficzna wiosna 2019" 19.03.2019r.

V edycja „Ortograficznej wiosny”

 

We wtorek 19 marca 2019r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Miastkowie Kościelnym odbyła się V edycja Gminnego Konkursu Ortograficznego. Organizatorem przedsięwzięcia pod patronatem Wójta Gminy Miastków Kościelny była Gminna Komisja Konkursu Ortograficznego. W tym roku w autorskich dyktandach dominował motyw związany z postacią Leona Wyczółkowskiego. Uczniowie oraz dorośli uczestnicy konkursu śledzili poczynania szkolnego detektywa Bożydara oraz działania miejscowych włodarzy i żandarmerii.

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 10.00 od uroczystego powitania gości przez Dyrektora szkoły Pana Daniela Króla oraz krótkiego wystąpienia przedstawiciela władz gminnych – Zastępcy Wójta Pana Sławomira Rusaka. W ławkach zasiedli uczniowie szkół podstawowych z Miastkowa Kościelnego, Zgórza i Zwoli, nauczyciele, pracownicy miejscowych zakładów pracy oraz przedstawiciele lokalnych władz. Inaugurujący spotkane podkreślili, że zmagania z ortografią służą rozwijaniu wrażliwości na piękno języka polskiego, ale jednocześnie to dobra zabawa, która przyczynia się do integracji różnych pokoleń.

Konkurs zorganizowano w trzech grupach wiekowych: uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej, uczniowie klasy VII, VIII i oddziałów gimnazjalnych oraz dorośli. Najmłodsi uczestnicy ortograficznych zmagań zmierzyli się z autorskim dyktandem „Jak Bożydar wdrożył  śledztwo”, starsi uczniowie oraz dorośli napisali tekst (również autorski) zatytułowany „O chełpliwym absztyfikancie”. Po zakończeniu dyktowania polonistki zajęły się sprawdzaniem prac konkursowych, a gości zaproszono na filiżankę herbaty. Następnie uczestnicy  dyktanda gimnastykowali umysły, biorąc udział w logicznych grach planszowych.

Po sprawdzeniu prac konkursowych komisja wyłoniła laureatów, a organizatorzy przystąpili do części finałowej. Dyrektor szkoły oraz Zastępca Wójta wręczyli podziękowania wszystkim uczestnikom dyktanda. Ci, którzy najlepiej poradzili sobie z trudnym tekstem, otrzymali wyjątkowe nagrody – pamiątkowe statuetki. „Ortograficzna wiosna 2019” została zakończona wspólną fotografią.

 Laureaci „Ortograficznej wiosny 2019”

 w kategorii szkół podstawowych:

I miejsce – Anna Błachnio, uczennica klasy VI Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Miastkowie Kościelnym,

II miejsce – Kamil Zieliński, uczeń klasy VI Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Miastkowie Kościelnym,

III miejsce – Aleksandra Włodarczyk oraz Kamila Mucha, uczennice klasy VI Publicznej Szkoły Podstawowej w Zgórzu.

 

w kategorii kl. VII, VIII oraz oddziały gimnazjalne:

I miejsce – Jan Tomasik, uczeń klasy IIIa oddziału gimnazjalnego Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Miastkowie Kościelnym,

II miejsce – Gabriela Domańska, uczennica klasy IIIa oddziału gimnazjalnego Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Miastkowie Kościelnym,

III miejsce – Dawid Wawrzyniak, uczeń klasy IIIa oddziału gimnazjalnego Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Miastkowie Kościelnym;

w kategorii dorośli:

I miejsce – Pani Jowita Rogala,

II miejsce – Pani Aneta Odziemczyk,

III miejsce – Pani Izabela Paśnicka.

Laureatom gratulujemy sukcesów ortograficznych, a wszystkich miłośników języka polskiego zapraszamy na kolejną edycję „Ortograficznej wiosny” .

.

 

Teksty autorskich dyktand

 

 Gminny Konkurs Ortograficzny – klasy IV – VI

 

   Jak Bożydar wdrożył śledztwo

 

        Wędrując po szkolnym korytarzu tam i z powrotem, zderzając się raz po raz z hasającymi brzdącami, Bożydar spojrzał znienacka na gablotę. Uderzył go brak arcydzieła Leona Wyczółkowskiego. Zawahał się przez chwilę. Czyżby zdarzyła się zuchwała kradzież płótna malarza? Chłopak niezwłocznie wszczął działania. Postanowił zwrócić się do wróżki, by w brunatno - srebrzystej  kuli ujrzała rzekome miejsce ukrycia malowidła.

         Mistrzowski pejzaż rozsławionego artysty był łatwo rozpoznawalny. To późnojesienny krajobraz z mżawką prezentujący kopanie buraków o brzasku.  Bożydar co dzień przyglądał się ukraińskim chłopom harującym nad strugą. Nie ujrzał tu próżniaków leżakujących w półmroku na hamaku pod chmurką.

       Zaróżowiony z emocji szóstoklasista przeprowadził rzetelne dochodzenie. Okazało się, że żaden sowizdrzał nie spieniężył obrazu. Powierzono go konserwatorowi do renowacji. Bożydar odetchnął z ulgą, a dzieło wkrótce powróciło na należne mu miejsce.

 

Gminny Konkurs Ortograficzny – klasy VII- VIII,  dorośli

 

 

O chełpliwym absztyfikancie

 

 

           Ach, te miastkowskie krajobrazy! Zachwycony pseudofilozof szwendał się wte i wewte, spozierając półgębkiem na niemazurski areał uwieczniony na arcymistrzowskim płótnie Leona Wyczółkowskiego. Przymierzając się do wyrzeźbienia spiżowo – żeliwnego postumentu w hołdzie nieodżałowanemu twórcy pejzaży, nasz domorosły krytyk, popadający w samoubóstwienie chłopek – roztropek, bez żenady stworzył horrendalną nadinterpretację. 

         Półgłośno wyartykułował, że Wyczółkowski to autor superreprodukcji z Miastkowszczyzny,   a surojadki, szczeżuje i bezżuchwowce to bohaterowie jego wernisaży.

        Nawet ktoś niemający ani krzty rozumu w try miga zorientowałby się, że to szacher – macher,  a jakiś huncwot zamierza zachachmęcić newsy w niskodochodowym żurnalu.

      Chałturszczyk żachnął się tylko, ochędożył się cały i zaczął uskuteczniać haniebne samodosiebiemówienie. Zachrypnięte indywiduum, dla niepoznaki tańcząc hopaka, zniknęło w teleobiektywie. Tylko wrzaskliwi pochlebcy i spekulanci mogliby przyjść mu w sukurs. Jednak tutejsi włodarze, nie handrycząc się, oddali intelektualnego chudeusza w ręce żandarmerii.