Narodowe Czytanie 2020

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Leona Wyczółkowskiego w Miastkowie Kościelnym włączyli się w ogólnopolską akcję pn. Narodowe Czytanie. Lekturą dziewiątej odsłony Narodowego Czytania była „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Wspólne czytanie utworu odbyło się w naszej szkole w poniedziałek 7 września 2020 roku w szkolnej bibliotece oraz na lekcjach języka polskiego. Lekturę czytali nauczyciele oraz starsi uczniowie, natomiast młodsi wykonali ilustrację do słuchanego tekstu.

„Balladyna” należy do klasyki literatury polskiej. To wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat powstał na emigracji, w Paryżu, w czasie dyskusji na temat przyczyn klęski powstania listopadowego i debat nad przyszłym losem narodu. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat liczne inscenizacje dramatu, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Wspólna lektura „Balladyny” przyniosła wiele czytelniczej satysfakcji, przyczyniła się do poznania dorobku literatury polskiej, a także dała możliwość przekonania się, że każde spotkanie z książką jest niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju.