Ku pokrzepieniu serc - "wszystko będzie dobrze".

„Wszystko będzie dobrze”

Miliony ludzi na całym świecie łączy teraz jedno przesłanie: #wszystkobędziedobrze.

,,Wszystko znowu będzie dobrze

I skończy się podły czas

Niepoprawni optymiści

Świat nakręcą jeszcze raz”

Słowa mają ogromną moc, a ich siła daje nadzieję i mobilizuje do walki. Dobrym słowem, drobnym gestem możemy wywołać uśmiech na czyjejś twarzy, sprawić, że dzień, tydzień czy miesiąc staną się lepsze. Niech słowa ubrane w dźwięki staną się muzycznym antidotum na niepokój – mówił Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”, który wraz z gwiazdami polskiej muzyki przygotowało projekt przypominający, że także w  czasie pandemii, kiedy towarzyszy nam  niepokój, mimo konieczności zachowania fizycznego dystansu, cały czas jesteśmy razem  i wspólnie uda nam się przetrwać trudne chwile.  Słowa utworu  dodają nam wszystkim otuchy i przypominają, że choć teraz nastał czas próby, to wkrótce wrócimy do normalnego życia.

Słuchając tej piosenki przypomniał  mi się urywek innego utworu,, Że w tym życiu to nam życia ciągle mało” Cytat ze znanej piosenki Edyty Gepert jest odzwierciedleniem tego jak dotychczas żyliśmy: w ciągłej pogoni za karierą, sukcesem, pieniędzmi, sławą - trochę tak ,,Jakby zaraz świat miał się skończyć”Niekiedy zapominaliśmy o tym co jest  w życiu najważniejsze. ,,Tacy byliśmy jeszcze wczoraj, wystarczył mały …(wirus) a dzisiaj tak jak sen skończyło się i gdzie to wszystko jest…”.

No właśnie co się stało z naszym dotychczasowym życiem? Inne realia, inna codzienność spadła na nas jak grom z jasnego nieba i bardzo zaskoczyła ,, To nie jest sen, rzeczy naprawdę dzieją się, stoisz czy biegniesz dotykają Cię z każdą chwilą”.

Zamknięcie w domach, izolacja od przyjaciół a niekiedy rodziny, praca zdalna, dzieci w domu 24 godziny na dobę, pomoc (a właściwie regularne zajęcia zwłaszcza z młodszymi pociechami) w lekcjach, w sytuacji kiedy mamy jeden komputer a internet nie daje rady. Dołóżmy do tego codzienne obowiązki domowe,  to niejednej z nas przypominają się słowa piosenki ,,A ja na głowie mam mnóstwo spraw i na to wszystko jedno życie" Tak to w tym życiu już jest, że raz jest dobrze a raz źle ,, To co dał nam świat niespodzianie zabrał los śpiewa Krzysztof Krawczyk, a Andrzej Rybicki wtóruje ,,Czekaniem na niespodziewane, straconych szans rozpamiętywanie, odmierzam czas, nie używając dat…” i tak właśnie cytatami ze znanych polskich piosenek możemy zobrazować  naszą dzisiejszą rzeczywistość. Ale nie martwmy się bo inny utwór zapewnia że ,,Nic nie może przecież wiecznie trwać - więc głęboko wierzę w to że koronawirus też wieczny nie będzie i wkrótce powiemy mu: ,, Szczęśliwej drogi już czas” i  marzenia ,,Byle było tak że człowiek bardzo chce, byle było tak - sam jeszcze nie wiem, jak, że chce się bardzo śmiać, po prostu tak. Byle były sny zielone, złote dni…” spełnią się i wrócimy do naszego normalnego , pewnie trochę zabieganego życia wierząc że ,,Jeszcze ryżem sypną na szczęście ….  i powiozą nas windą do nieba”.   Więc proszę pamiętajmy  o tym że ,,Gdy tylko czegoś pragniesz, gdy bardzo chcesz, wszystko może zdarzyć się” oraz że  ,,Póki radość jest w nas, słońca dłoń gładzi twarz, warto żyć, warto śnić, warto być, póki wciąż śpiewa ptak rzeka ma źródła smak, warto śmiać, cieszyć się”. Tak więc postarajmy cieszyć się nadchodzącymi świętami wielkanocnymi z okazji których

Życzę  Wam

miłości, która jest ważniejsza od wszelkich dóbr, zdrowia, które pozwala przetrwać najgorsze, pracy, która pomaga żyć, uśmiechów bliskich i nieznajomych, które pozwalają lżej oddychać i szczęścia, które niejednokrotnie ocala nam życie.

Hanna Domańska

W tekście wykorzystano cytaty z utworów: Edyty Geppert, Anny Jantar, Universe, Anity Lipnickiej, Krzysztofa Krawczyka, Andrzeja Rybickiego, Ryszarda Rynkowskiego, 2 plus 1, Roberta Jansona.